Smart City Hackathon
od 6. září 18:00
do 8. září 13:00
HUB 2.0

O akci

Město Plzeň má řadu zajímavých projektů, nápadů i problémů k řešení ze všemožných oblastí, ale často nemá kapacitu, peníze, případně odborníky na to tyto problémy řešit. Proto historicky poprvé pořádáme Smart City hackathon – víkendovou akci, na které Městu s řešením těchto témat můžete pomoci i vy.

Zveme všechny vývojáře, dataře, designéry, ale také odborníky ze všemožných oblastí (UX, urbanistika, doprava, ...), kteří se nebojí obětovat jeden víkend práci na městských tématech. Přidáte se?

Nechceme, aby byli účastníci motivováni finančně, i tak bychom vás ale za práci na projektech chtěli nějak odměnit, proto zařizujeme ke každému projektu za nejlépe vypracované řešení tématický zážitek. Konkrétní projekty ještě nebudeme prozrazovat, ale pokud by například jedno z témat bylo zadáno Čistou Plzní, odměnou by mohla být projížďka popelářským vozem.

Výzvy

Zanalyzovat data Městské policie o přestupcích v Plzni a okolí
Městská policie
Povedlo se nám přesvědčit Městskou policii Plzeň, aby kvůli hackathonu zveřejnila data o přestupcích na území města Plzně. Prací pro všechny dataře, analytiky a nadšence do otevřených dat bude tento dataset vyčistit, vizualizovat a třeba také najít zajímavé souvislosti mezi přestupky a dalšími daty z opendata.plzen.eu a dalších veřejných datasetů.
Cena: Prohlídka nepřístupné části plzeňské zbrojnice při Západočeském muzeu včetně exponátů, ke kterým obyčejně smějí jenom restaurátoři.
Navrhnout systém hodnocení představení na scénách plzeňského divadla
Divadlo J. K. Tyla
Plzeňské divadlo mé 3 scény a 4 soubory, nemá ale jednu poměrně triviální věc a to jsou data. Konkrétně data o tom, která představení jsou jak populární (jak se účastníkům líbí), podle nichž by mohli jednak zpětně vyhodnocovat kvalitu, ale také vybírat představení do budoucna.
Proto by Divadlo J. K. Tyla chtělo vymyslet nějaký kreativní způsob, jak tato data sbírat, který by byl efektivní a zároveň by ho diváci rádi využívali.
Cena: Jako odměnu si pro vás divadlo připravilo prohlídku zákulisí i se zázemím a technologiemi.
Vymyslet způsob, jak pomocí mobilního telefonu oslovit turisty ve městě
Plzeň TURISMUS
Do Plzně každý rok přijíždí množství turistů ze zahraničí i z jiných měst ČR a spousta z nich neví, kde se v Plzni dobře najíst, kam zajít na pivo a která zákoutí Plzně určitě neminout. Infocentrum je proto zahlceno stále se opakujícími dotazy na restaurace, výčepy, památky a další desítky věcí, které turistům pořád dokola opakují.
Proto by chtěli od účastníků Smart City hackathonu dát dohromady způsob, jakým by se informace mohly k turistům dostat, aniž by se vůbec museli přijít zeptat do infocentra.
Cena: Komentovaná prohlídka nové expozice Patton memoriálu přímo s jeho tvůrci, která se obyčejně pořádá speciálně pro válečné veterány.
Využít datové schránky ke zjednodušení komunikace Plzeňáků s úřady
Správa informačních technologií města Plzně
Správa informačních technologií města Plzně momentálně připravuje novou verzi Životních situací – systému navazujícího například na uradbezcekani.cz, který by měl občanům Plzně usnadnit vyřizování věcí na úřadech. První část tohoto projektu je webový rozcestník – místo, kde si člověk podle situace, ve které se nachází (například se chce rozvést), může najít, co všechno by měl udělat a s úřady vyřešit.
Druhou částí (která je předmětem tohoto hackathonového tématu) je i vyřešení dané situace online. Člověk místo obíhání úřadů bude moci rovnou vyplnit online formulář a například skrze datovou schránku ho předat na úřad, kde už za něj vše vyřeší.
Cena: VIP prohlídka plzeňské radnice, včetně kanceláře primátora a prostor, které jsou běžně nepřístupné.
Vytvořit webovou platformu pro mateřské školy v Plzni
38. MŠ
Mateřským školám v Plzni chybí způsob, jakým by mohly jednoduše komunikovat s rodiči, evidovat si děti ve třídách a na základě toho potom kontrolovat docházku. Líbilo by se jim, kdyby měli nějakou webovou aplikaci, která by nahradila jednak papírovou třídní knihu a taky praktiku posílání vzkazů po dětech. Pokud se vám povede vytvořit pěkný funkční systém, uvede se nejprve do provozu na 38. MŠ a po otestování by se mohl rozšířit na všechny školky v Plzni.
Cena: VIP návštěva plzeňské ZOO, jejíž součástí bude i krmení žiraf.
Vyvinout systém, který bude pomocí dronů scannovat 3D modely vnitřních prostor
Drony SITMP
Jednou z věcí, která v posledních letech pod Správou informačních technologií v Plzni vznikla, jsou i Drony SITMP – oddělení, které se zabývá zmapováním situace při požárech, kontrolou statiky mostů, nebo také monitorováním problémových fanoušků při důležitých zápasech Viktorky. To vše za použití dronů.
Projektem, který právě teď řeší, je swarmové mapování. Nejprve bude potřeba vychytat přenos obrazu a mapování uvnitř (vhodné například k vytvoření vnitřního 3D modelu katedrály svatého Bartoloměje), později se předpokládá také využití venku ve větších „hejnech“ (swarm).
SITMP plánuje na projektu pokračovat i po hackathonu a nabízí spolupráci týmu, který se bude tomuto tématu věnovat.
Cena: Budete moci nahlédnout do práce plzeňských dronařů, možná si zalétáte s dronem, který stojí více než auto, nebo zjistíte, jak se pomocí dronů měří mosty. Konkrétní podoba ceny záleží na momentálních možnostech a preferencích výherce.
Najít způsob, jak koordinovat cestu Plzeňáků napříč všemi způsoby dopravy
SITMP
V Plzni máme několik způsobů dopravy - MHD (tramvaje, autobusy, trolejbusy), sdílená kola i koloběžky, carsharing provozovaný městskými dopravními podniky, dopravu vlastním autem a samozřejmě i pěšky. Jak ale zvolit nejvýhodnější a nejrychlejší způsob dopravy? Město by rádo mělo ucelenou aplikaci, která nabídne ideální trasu a umožní třeba i odemčení kola nebo koloběžky, zobrazí jízdní řády, případně zprostředkuje zakoupení jízdenky on-line.
Cena: Soukromé prohlídky tramvajového depa se obyčejně nepořádají, ale tentokrát PMDP udělá výjimku.
Připojit kontejnery na oblečení od Diecézní charity k IoT
Diecézní charita Plzeň
Diecézní charita má momentálně po Plzni rozmístěno 27 kontejnerů, jejichž prostřednictvím mohou Plzeňáci darovat obnošené šatstvo. I tenhle vcelku jednoduchý koncept by se ale dal vylepšit špetkou IoT. Prostřednictvím výzvy je vytvořit zařízení připojené k internetu věcí, které by dokázalo monitorovat stav kontejneru a sbírat další užitečná data.
Z těchto dat by se dalo například zjistit, jak jsou kontejnery využívány a v který čas by tedy bylo vhodné je vyvážet. Zároveň by si dokázal kontejner "zavolat o pomoc", pokud by se do něj někdo snažil dostat násilím, nebo například upozornit na nutnost mimořádného svozu, kdyby byl neočekávaně plný.
Cena: Budete si moci udělat exkurzi do areálu Diecézní charity a zjistit nejenom jak funguje charita navenek, ale také zevnitř.

Místo

Akce se uskuteční v nově rekonstruovaných prostorech naproti přes ulici od areálu DEPO2015. Na místě bude k dispozici občerstvení, hardware a všechno ostatní, co byste mohli k práci potřebovat.

HUB 2.0
Cukrovarská 3006/20,
Plzeň 3-Jižní Předměstí

Pořádá

Hackathon organizuje SIT Port a TechHeaven.

SIT Port

SIT Port je přístavem pro všechny, kdo chtějí vyplout novým směrem. SIT Port, jako každý přístav, je kotel lidí různých příběhů, vizí a nápadů. Jsme místem, kde lze zakotvit a naplánovat nové cesty, odkud vyplouvají velké i malé lodě za obchodními cíli ve světě nebo jen tak pro potěšení z plavby s přáteli.

TechHeaven

Jsme nezisková organizace, která se věnuje budování tech komunity v Plzni. Pořádáme akce pro vývojáře, studenty programování, lidi ze startupù a nadšence do nových technologií. Kromě toho také provozujeme HUB 2.0 – vývojářský coworking a místo, kde se mohou potkávat jak profesionálové, tak také studenti a nadšenci.

Kontakty

Martin Bruna
775 294 508
bruna@techheaven.org
Tomáš Cholinský
702 118 695‬
cholinsky@plzen.eu